Ameliyat oldum ve nasıl bir operasyon geçirdim

Yaklaşık 1 ay önce 17.11.2016 Tarihinden Esha Cerrahi merkezinde Genel cerrahi Mehmet Emin Uludağ tarafından başarılı bir ameliyat oldum, ameliyat olmadan önce aklımdan geçen hisler ve ameliyat sonrası nasıl bir iyileşme süreci oldu bir kısmını anlatmak istedim ileride okuyunca hatırlamak için. 🙂

Ameliyat öncesi kamera ile içime bir bakış sergilediler tabi ben baygın o sıra, sadece o baygınlığa girmeden önce hemşire ile sohbet ettiğimi hatırlıyor sonra tüm uyuşukluk vücut etrafına sarıyor ve ben direk gidici, en son kendimi odamda buluyordum. Yanımda eşim vardı o bana narkozun etkisiyle neler konuştuysam onları söyledi. 🙂

Aradan yarım saat falan geçti doktor geldi, hastalığımın ilerlediğini ameliyatsız bir çözüm olmadığını söyleyince ben haliyle ” HADİ BE ” dedim. Neyse o kadar acıyı çekmişiz tatilimiz burnumuzdan gelmiş bu ağrılar yüzünden tamam dedim ameliyat olayım ertesi sabah ameliyat için randevu vs ayalladık.

Neyse eve döndük randevuyu aldık sabaha, ben haliyle hastalığım hakkında araştırmalar ve ameliyat videolarını izlemeye koyuldum eve gelir gelmez. Ameliyat olanlar da tekrar aynı hastalık ileride türediğini vs duyunca + bir kişinin ameliyat sırasında öldüğünü de görünce haliyle içimde bir şüphe mi desem korkumu bilemiyorum ama sabaha kadar uyku tutmadı. Eşime soruyorum yalandan arada ameliyat olsam mı olmasam mı diye 🙂 Kendimi sakinleştirmek amaç ama o sıra yine videoları izlemeye devam. 🙂 Sonuçta bir bıçak altına yatıyorum ve narkozun etkisiyle hiç bişeyi hatırlamayacağım gibi neler olacağını kalkabileceğim mi bilmiyor korkusuyla o gece haliyle bir kötü geçti.

Ama doktoruma güvenim tamdı, yaklaşık 4 yıl önce 2012 yılında olmalı yine bu doktorumda başka bir özel hastanede muayene olmuştum ve hastalığımı geçici olarak gidermişti. Yemelerime dikkat et demişti bende haliyle etmediğim için yine başıma gelince, bu doktoruma gitmeden önce yaklaşık 7-8 tane hastane gezdim diyebilirim İstanbul’da. 3-5 kaç ameliyat parası vermişimdir bu hastanelere ama hepsi direk ameliyat deyince o hastanede bulunan diğer doktorlara bile sıra aldığımı hatırlıyorum.

Hatta en son Devlet hastanesine gittim, dedim özeller belki para için yapıyordur vs o geldi aklıma ama devlet hastanesinde 3 tane genel cerrahi vardı 3 ünede sırayla randevu aldım 3üde ameliyat deyince yine başka çözüm aradım. En son bu hastalığımı ameliyatsız gideren doktorumun adını öğrenmek için muayene olduğum hastaneyi aradım. O güne ait kayıtları çıkardılar ve doktorum olan ” Mehmet Emin Uludağ ” ın başka bir hastanede görev yaptığını öğrendim Esha Cerrahi merkezinde. Hemen bir arayıp randevu aldım. Oda ameliyat etmemek için kolonoskopi ile bakalım durumun ciddiyetini ortaya çıkardıktan sonra ameliyat veya ameliyatsız çözüm olabilirse onu sunacaktı.

Doktoruma güvenim tam olduğu için kolonoskopiyi hiç araştırmadan direk kabul ettim ne ilaç verdiyse kullandım o gece, kolonoskopiye girdikten sonra ameliyat şart dedi ya, eve gelince birde onu araştırdım nedir diye, eğer araştırıp kolonoskopiye gitme kararımı verseydim eminim ki gitmezdim. Ne kadar olumsuz şeyler varsa internette yazıyorlar çünkü.

Ama internette kolonoskopinin zararları ile yazılanların hepsi tamamen yalan bence, çünkü o denilenlerin hiç birini yaşamadım.

Neyse gelelim ameliyat saatime, saat 10:00 a randevum vardı ben saat 11:00 de hastanede olabildim malum İstanbul Trafiği. Yine gidene kadar korku vardı içimde. Gittiğim gibi bir 10 dk odamda kaldım hemen üstümü değiştirdiler ameliyat odasına aldılar beni. Ameliyat olacağım sedye gibi şeye geçtim ve hemşireler ameliyat öncesi hazırlıklarına başladılar, bende o sırada onlarla sohbet ederken doktorum nerede diye soruyordum, ameliyathane kapısı açıldı ve doktorum geldi. 🙂 Biraz kapının oradayken doktorum sohbet ettik o sırada bu sefer doktorla sohbet ediyordum ve ben yine gidici.

Tek hatırladığım ameliyathane kapısının orada doktorumun geldiği bir süre onla sohbetim üstümde bir ışık.

VEEEE acıyla bir kalkış odama doğru götürülüyorum, ama acıyan kolum damar yerim serum için deldikleri damarım feci acıyor. Kolum acıyor diye inlerken ameliyathanedeki hemşire geliyor asıl acıyı hissetme diye beyninin o bölgeye odaklanmasın diye damar yerimdeki iğnenin acı vermesini bilerek yapıldığını söyledi. Neyse direk söktüler ve kendime geldim kolumun acısı dinince.

Ameliyat sonrası yaklaşık 1 saat sonra doktorum geldi ve eşimi odadan çıkarttı ve bana ameliyathanede bana sorduklarını hatırlıyor musun dedi, bende merak ettim nedir hocam dedim, oda ben şimdi o soruların cevabını vermeye geldim demesiyle beraber, bir daha bu hastalığı yaşamayacaksın vs vs güzel şeyler söyledi. Ama 24 saatlik bir tampon olayın var ve 24 saat katlanabilirsem eğer bu kadar katlandığıma değecek bir ameliyat olacağını bildirdi. 24 saat ise hiç bişey yemeyeceğim ve sadece su, meyve suyu içeceğimi belirtti. Bende hayati bir mesele olduğu için benim bu ameliyat o yüzden katlanırım dedim kolay birşey zannettim tabi. 🙂 Biraz sohbetten sonra doktorum ayrıldı, geçmiş olsun için aile bireylerim geldi gitti derken, ilerleyen saatlerde o tamponun nasıl bişey olduğunu anlamaya başladım.

Saat yaklaşıp gece 00:00 a doğru gelirken açlık vs umrumda değil tabi şekerim düştüğünü hemşire fark ediyor, normalde bana meyve suyu içmemi söylediler ben ise şeftali suyu yerine hep vişne içince pat şekerim düşmeye başlamış, hemen bir serum değişikliği rengim falan yerine geliyor. Tabi tamponun o saatlerde verdiği sızı fazla önemli olmasa da beni bekleyen bir süre vardı ve o süre geliyor, saat 02:00 ben serumdan sonra bir ağrı kesici ile uykuya dalıyorum. Yaklaşık 2 saat falan uyuyorum 04:00 civarı bir acıyla kalkıyorum, uyurken tampon bölgesine baskı uygulamışım ve acıdan kıvranıyorum. Hemşireyi gece boyu çağıran tek kişi ben olduğum için ağrı kesici fazla verdim veremem biraz daha idare et dedi, yoksa alalım tamponu dedi. Bende doktorun dedikleri aklımda ya o tampon 24 saat duracak sabredeceksin ameliyat olduğuna değecek yada sıkıntı dediğini hatırlayınca sabretmeye çalıştım. 1 saat sonra baktı katlanamıyorum gibi son kez bir ağrı kesici serum taktı.

O biraz rahatlattı beni, ama yinede o uyumamın hatası bana 04:00den sonra çok feci patladı uyumamak lazımmış onu anladım. 🙂 Yinede katlanamayacak duruma geldiğimde en son eşime tamponu almaya geliyorum birazdan dedi bende gelmesin tamam dedim katlanacağım. Saat o sıra 06:00 falan, kaldı şurada doktorun gelmesine 3 saat falan diyorum kendi kendime, neyse saat 08:00 oldu aşağıyı arıyorum doktorun adını veriyorum geldimi diye gelmedi diyorlar daha 08:30 da geleceğini bildiriyorlar. Saat 08:30 falan oluyor tekrar arıyorum geldiğini bildirince aşağıdaki çalışanlar direk ameliyat olan hastasıyım ben gelebilir mi yanıma vs derken yaklaşık 09:00 a doğru doktor geliyor.

Gece yaşadıklarımı vs konuşurken tamponu çıkarıyor ve büyük bir yük üstümden kalkıyor. Sonra tampondaki ameliyat yerinin nerede olduğunu vs gösteriyor. Başarılı bir operasyon geçirdiğimi bu kadar beklemem benim için çok iyi olduğunu belirtiyor.

Ve doktorumla tekrar başlıyor sohbetimiz, beni neler bekliyor vs derken, saat 12:00 a doğru son işlemlerim yapılıyor ve taburcu olmak için hazırlanıyorum. Son kez ilaçlar vs için yanına gidiyorum o sırada bana bu 1 haftanın çok önemli olduğunu ve bu ilaçlarımı kullanmamı vs belirtiyor. Bende ameliyat sonrası bu internet üzerinde şöyle böyle oldu diyenlerin söylediklerini ona soruyorum ben yaşar mıyım vs diye. Oda herkesin ağzı var konuşuyor gibi kısa ve öz fazla inanma orada yazılanlara dedi. Evine git normal hayatında nasıl yaşıyorsan öyle yaşamaya devam etmemi istedi bir kısıtlama vs koymadı hiç bişeye.

İlaçlarımı aldım ve taburcu olduktan sonra yine direksiyon başına geçerek evin yolunu tuttum, taburcu olduktan sonra bile araba kullandım düşünün o derece iyi geçmiş demek ki, çünkü bir çok kişi araba kullanmak değil yürüyemiyoruz vs diyordu bu forumlarda vs.

Neyse eve geldim ve nasıl bir 1 hafta beklediğini internetten yine araştırmaya başladım, ilk 3 gün çok kötü geçtiğini vs belirtmiş bazıları bende o korkuyla ilk 3 ünü yaşamaya başladım.

1.Gün ; Normal ilaçlarımı dediği şekilde kullandım aşağı indim yürüyüş vs yaptım. Gayet ameliyat öncesine göre iyi geçti.

2.Gün ; Aynı şekilde yürüyüş yaptım ve internet üzerinde dedikleri gibi bir ağrı vs hissetmedim.

3.Gün ; Bir isal ilacı vermişti doktor aşırı tuvalete çıkarıyor diye, günde 4-5 defa neredeyse o yüzden 3.gün o ilacı kullanmayı bıraktım. Bunalmıştım artık wcye çıkmaktan.

4.Gün ; Bugünde isal ilacı kullanmadım + ağrı kesici vardı onu günde 1 defaya düşürdüm.

5.Gün ; Sen misin isal ilacını kullanmayan wcye çıktığımda çıkmaz olaydım der gibi oldum. 🙂 Feci bir ağrı vuruyor ağlayacak hale geldim.

6.Gün ; İlaca tekrar başlamama rağmen yine o ağrıyı bugün çektim, galiba yürüyüşü biraz azalttım damarlarım hareketsiz kaldı yine o yüzden olduğunu anladım.

7.Gün ; Ve doktorumun yanına yola çıktım ilk 4 günün güzel geçtiğini sonra ilaçları azalttığımı 5 ve 6.günlerin bayağı bir kötü geçtiğini belirttim. Oda dikişlerin eriyen dikiş olduğu için ondan biraz yanma vs hissetmişsindir dedi. Dikişlerimin erimeye başladığını belirtti. Gayet güzel 1 hafta geçirdiğimi ve artık ilaç sayımı azalttı normal hayatıma devam etmemi tekrar yineledi, normalde nasıl yaşıyorsan öyle yaşamaya devam et dedi. Taburcu olurken de aynısını demişti, ameliyat sonrası bir kısıtlama vs koymadı normal yaşantıma devam ettim bende dediği gibi.

İlk 1 hafta böyle geçti, ameliyat sonrası dediğim gibi sadece 2 gün ağrım oldu oda benim hatam zaten. Başka bir ağrı sancım vs olmadı. 4 hafta boyunca kontrole gittim haftada 1 kere her geçen gün daha iyiye gittiğimi ve 1 ay sonra geçenlerde son kez yine gittim. Bana sadece 2 aylık kullanacağım ilaç verdi, 2 ay boyunca onu kullandıktan en azından emin olmak adına galiba herşey bitmiş olacağını bildirdi. Şuanda zaten dikişler vs eridi gitti, ameliyat olduğum bile anlaşılmıyor. Normal hayatıma ameliyat öncesi acı içindeki olan hayatımdan daha iyi şekilde devam ediyorum.

Bu hastalığın tek çözümü ameliyat aslında kim ne derse desin, ama ameliyat olacağınız doktoru çok iyi araştırmanız ve ona göre kendinizi emanet etmeden önce doktorun ellerine bir güveniniz olması lazım, ben ise doktoruma çok güvendiğim için kendisine okursa eğer burayı çok teşekkürlerimi tekrar sunuyorum.

Bir ameliyat anımda böyle geldi ve geçti. Şükürler olsun, doktorumun adını paylaştım ve hangi hastanede çalıştığını, eğer bu hastalığı yaşayanlar var ise tabi ki öneririm herkese. Sonuçta tekrar bu sorunlarla karşılaşmayacağımı bana kendinden emin olarak söyleyen tek insan.

Bir yorum yazmak istersin değil mi ?.

E-mail adresini girmen gerekiyor göndermek için..


*